خانواده ,جدید ,تغیرات ,تازه ,انیمیشن ,است، ,تازه وارد ,جوان خانواده ,دختر جوان

امروز برای هزارمین بار در گردش کانال ها در یکی از شبکه ها، متوجه انیمیشن The Croods شدم و مثل همیشه با گفتن "اه باز هم که این..." می خواستم شبکه را عوض کنم، که نکته ای به ذهنم خطور کرد.

ویژگی خاصی بین انیمیشن های این تیپی وجود دارد که همیشه متوجه آن می شویم، اما چون کمتر بیان می شوند، خیلی زود آن را فراموش می کنیم. این قسم برنامه ها همیشه اصرار بر این دارند که " تغیرات را با آغوش باز پذیرا باشید..."

انیمیشن کرودز، راجع به خانواده غار نشینی است که، یاد گرفته اند برای فرار از مشکلات همیشه در دل غار خودشان مخفی شوند.

 پدر خانواده مغز متفکر گروه است و بار خانواده را به تنهایی به دوش می کشد. همیشه می خواهد آنها را از خطرات دور نگهدارد، با گویه های یک وجهی، قوانین سخت که خانواده مطیعانه پذیرفته است خانواده را در "عمق ترس" خواب میکند. در حالیکه همین حریم امن، خودش بستر خطرات آیندست.

آنجایی که دختر جوان خانواده پا را از خطوط قرمز بیرون میگذارد، سایر اعضا او را شماتت می کنند و حتی به دانسته های جدید او بها هم نمی دهند.

پس از زلزله و فروپاشی و از بین رفتن غار، زمانی که آموزه های گذشته نه تنها دیگر مفید نیستند بلکه خطرناک هم هستند، صلاحیت پدر کم کم زیر سوال می رود.

در این میان پسری از دنیایی دیگر، به کمک آنها می آید.

تازه وارد نه تنها اطلاعات بیشتری دارد، حتی برای موقعیت های جدید "با کمی فکر و خلاقیت" می تواند راه حل مناسبی بیابد.

اعضای خانواده برای تغیر مشتاق می شوند، "خلاقیت" از تازه وارد به آنها هم سرایت می کند. تازه وارد به جای "ترس" به آنها "امید و آرزو" می دهد و به همین سبب مسیر سخت سابق رفته رفته لذت بخش هم می شود.

دختر جوان خانواده از همه برای تغیرات مشتاق تر است، اما حتی مادر بزرگ پیر هم می تواند با قطار راه افتاده همراه شود.

در این میان پدر خانواده که همچنان با تغیر مخالف است و جایگاه خود را از دست داده، بیشترین سختی ها را متحمل می شود.

تلاش برای از میدان به در کردن این تازه وارد، خانواده را از او نا امید تر هم میکند.

اما با گذر زمان، او هم به پسر اقتدا می کند.

در پایان فیلم، پدری که می پنداشت مناسب تغیرات زمان خودش نیست، با پذیرش هویت خود، به سبک خود، حتی به بزرگترین آرزوی پسر، یعنی پرواز هم دست پیدا می کند.

کرودز یک انیمیشن کودکانه است، که مخاطبش همه خانواده است.

شاید تکنولوژی های جدید زلزله امروزی خانواده های ماست. والدین هنوز هم اصرار دارند ما باید به غارهای پیشین خود پناه ببریم. خواسته های خود را به نیازهایی مثل زنده بودن خلاصه کنیم و هرشب با ترس از هلاکت به خواب برویم.

تازه واردان این عرصه را نکوهش می کنند و به آنها با چشم شک و بدگمانی نگاه می کنند.

تلاش ها برای تخریب این چهره جدید موقعیت والدین را، در چشم بخشی از خانواده  که همیشه به سکوت دعوت میشده و حالا شیفته این تغیرات جدید شده، به خطر می اندازد.

و شاید سرنوشت ما هم بتواند مانند کرودز به فتح بهترین ها بیانجامد، اگر به خود ایمان بیاوریم، با مشکلات جدید روبرو شویم، راه حل های قدیمی را کنار بگذاریم و به مشکلات به شیوه خودشان نگاه کنیم؛

حال سوال من این است، ما در مقابل این تغیرات چکار کرده ایم؟

منبع اصلی مطلب : خود تشخیص دهی...
برچسب ها : خانواده ,جدید ,تغیرات ,تازه ,انیمیشن ,است، ,تازه وارد ,جوان خانواده ,دختر جوان
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

ساموزیک : غارنشنان...